Fruktoza niszczy mózg


Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazali, że nasze geny mogą zostać uszkodzone przez fruktozę czyli cukier powszechnie występujący w naszej diecie. Są też i dobre wiadomości - wydaje się, że kwas omega-3 (DHA) odwraca negatywne skutki działania fruktozy.

DHA wpływa nie na jeden czy dwa geny, ale wydaje się, że powoduje, iż całe wzorce genów powracają do normalnego działania - mówi profesor Xia Yang, jeden z autorów badań. 

DHA występuje w ścianach komórek mózgu, jednak jest go tam zbyt mało, by zwalczał choroby. DHA wzmacnia synapsy, wspomaga uczenie się i pamięć. Występuje w dzikim łososiu (ale nie w hodowlanym), a także w innych rybach oraz orzechach, nasionach lnu, warzywach i owocach.

Osoby spożywające typową zachodnią dietę przyjmują fruktozę głownie w postaci syropu glukozowo-fruktozowego. Środek ten dodawany jest do olbrzymiej liczby masowo produkowanych wyrobów spożywczych - od słodyczy poprzez jogurty i sery po pieczywa, konserwy i wędliny.

Fruktozę znajdziemy też, oczywiście, w owocach, jednak dzięki obecności tam błonnika cukier ten jest przyswajany powoli, ponadto owoce zawierają wiele zdrowych składników chroniących mózg i resztę ciała.

Źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles

Komentarze