Rodzaje peelingow do twarzy

 


Peeling należy do najchętniej wybieranych zabiegów kosmetycznych twarzy. Mnogość ich typów i rodzajów pozwala na dobranie idealnego peelingu dla każdej, nawet problematycznej cery. Najlepiej stosować peelingi wieczorem, aby po zabiegu zaaplikować na twarz obfitą warstwę kremu nawilżającego, a także pozostawić skórze odrobinę czasu na nocną regenerację. Wykonanie peelingu rano, a następnie nałożenie grubej warstwy podkładu może dodatkowo podrażnić skórę.

Ten artykuł opisuje 4 rodzaje peelingów do twarzy:

Peeling mechaniczny
 – ziarniste szorowanie. ...
Peeling enzymatyczny – głębokie oczyszczanie. ...
Peeling typu gommage – wymazywanie naskórka. ...
Peeling chemiczny – pod okiem specjalistów. ...

Przed peelingiem – niezależnie od jego rodzaju i składu – obowiązuje kilka ważnych dla zdrowia i wyglądu skóry zadań:

Dogłębne oczyszczanie z brudu, kurzu i bakterii, które mogą zapychać pory i prowadzić do powstawania zaskórników zamkniętych i otwartych oraz stanów zapalnych w postaci bolesnych wyprysków. Pozbycie się martwych komórek skóry. Pobudzenie komórek do odbudowy i regeneracji. Dzięki temu skóra po dobrze dobranym peelingu powinna być napięta, gładka i promienna.

Peeling mechaniczny

Peeling mechaniczny, określany także jako abrazyjny, ziarnisty lub typu „scrub” (ang. szorowanie) mają postać kremu, w którym umieszczane są różnego rodzaju drobinki ścierające. Podczas masażu drobinki te ścierają zrogowaciały naskórek. Ponieważ tarcie może mieć niekorzystny efekt na niektóre rodzaje skóry, trzeba dokładnie zapoznawać się ze wskazaniami producentów. Peeling mechaniczny typu scrub przeznaczony jest przede wszystkim dla skóry bez skłonności do podrażnień i uczuleń: normalnej, mieszanej, tłustej.

Typem profesjonalnego peelingu mechanicznego jest mikrodermabrazja (ścieranie ogranicza się do górnej warstwy naskórka) i dermabrazja (sięga nawet do skóry właściwej). Zabiegi te polegają na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Aktualnie stosowane są 3 odmiany mikrodermabrazji: diamentowa, korundowa i wodno-tlenowa (oksybrazja).

Peeling enzymatyczny

Podstawowym zadaniem peelingu enzymatycznego jest działanie powierzchniowe. Proces złuszczania naskórka jest możliwy dzięki zawartym enzymom roślinnym lub ziołowym. Taki peeling jest zatem bardziej łagodny i nie powoduje mechanicznych podrażnień, co jest główną zaletą przy stosowaniu go podczas domowych rytuałów pielęgnacyjnych. Peeling enzymatyczny nie posiada drobinek, a stosowanie go nie wymaga pocierania, dzięki czemu nie narusza struktury skórnej. Zasada działania jest raczej prosta - enzymy zawarte w składzie po kontakcie ze skórą rozpuszczają martwy naskórek

Peeling gommage

Peeling typu gommage jest rodzajem peelingu enzymatycznego, który określić można jako 2w1. Złuszczając skórę, redukuje również przebarwienia. Za niską cenę wykonamy go w salonie kosmetycznym, a jeszcze niższą we własnym domu. Peeling gommage łagodnie złuszcza, wygładza i rozjaśnia skórę. Zapewnia jej głębokie dotlenienie i nawilżenie, a także oczyszczenie z toksyn i obumarłych komórek naskórka. Ma działanie regeneracyjne, kojące, przeciwutleniające i zmiękczające. Może być stosowany nawet przez osoby o skórze bardzo wrażliwej i alergicznej.

Mimo że gommage to jeden z delikatniejszych peelingów do twarzy, to obowiązują go ogólne przeciwwskazania do stosowania peelingów, wśród których wymienia się m.in.: łuszczycę, brodawki skórne, choroby nowotworowe skóry, wykwity ropne na skórze, świeże rany i otarcia, grzybicze zakażenia skóry, gorączkę, stany zapalne skóry i opryszczkę. Ponadto nie jest wskazany przy aktywnym trądziku, krótko po depilacji, opalaniu i solarium.

Peeling chemiczny 

Peeling chemiczny jest jedną z odmian peelingu, której zadaniem jest usunięcie martwego naskórka, poprzez nałożenie na skórę mieszanki chemicznej składającej się z odpowiednich substancji. Zabieg wykonuje się przede wszystkim na twarz, jednak coraz częściej z powodzeniem ten rodzaj peelingu wykorzystywany jest również na szyję bądź dłonie.

Komentarze