Sposoby na oparzenia słoneczne

 


Promieniowanie słoneczne, mimo iż jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, niesie ze sobą też wiele zagrożeń dla zdrowia. Jego nadużywanie prowadzi do powstania oparzenia słonecznego - skóra jest rozpalona, zaczerwieniona, piecze, swędzi, boli. 

Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Tego typu oparzenie może wystąpić nie tylko na skutek zbyt intensywnego plażowania, ale również po skorzystaniu z solarium.

Łagodne przypadki oparzeń słonecznych można z powodzeniem samodzielnie leczyć. W pierwszej kolejności należy schłodzić oparzone miejsca. W tym celu najlepiej zastosować zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. Chłód uśmierza ból i redukuje zaczerwienienie. Ulgę przyniosą dostępne w aptece bez recepty specjalne preparaty. 

Zastosować można panthenol w sprayu czy balsamy po opalaniu zawierające w swoim składzie mentol i alantoinę. Substancje te wykazują działanie natłuszczające, nawilżające, chłodzące, regenerujące i poprawiają barierę lipidową naskórka. 

Warto też sięgnąć po maści z kwasem hialuronowym poprawiającym poziom nawilżenia naskórka. Wskazana jest dodatkowo suplementacja witaminami E i C, które regenerują uszkodzoną skórę.

Jeśli nie mamy pod ręką środków aptecznych, a poparzona skóra woła o pomoc, można sięgnąć również po metody praktykowane od pokoleń. Wiele z popularnych domowych produktów sprawdzi się na oparzenia słoneczne. 

Domowe sposoby łagodzą podrażnienie i świąd, nawilżają skórą oraz wspierają jej naturalne procesy regeneracyjne. Co może pomóc?

Jogurt naturalny – jest bogaty w białko, witaminy A, D oraz wapń. Ukoi zaogniona skórę i korzystnie wpłynie na proces regeneracji naskórka. W składzie jogurtu nie powinno być cukru!

Ogórek – plastry ogórka ułożone na skórze przyjemnie chłodzą, a jednocześnie dostarczają cennych witamin i antyoksydantów. Wspierają regenerację uszkodzonej nadmiernym opalaniem skóry.

Miód – posiada właściwości przeciwzapalne, doskonale wiąże wodę i zatrzymuje ją wewnątrz skóry. Może również pomóc w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Płatki owsiane – zapobiegają utracie wody z naskórka, dostarczają cennych składników odżywczych i zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego. Pomogą również zmniejszyć obrzęk skóry, który może towarzyszyć oparzeniom I stopnia.

Olejek z mięty pieprzowej  Olejek ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie stanów zapalnych. Wystarczy wymieszać dwie krople olejku w połowie szklanki letniej wody i w tym roztworze namoczyć gazę, którą później należy położyć na poparzone miejsce.

Puree ziemniaczane - Ziemniaki łagodzą ból i zapobiegają pojawianiu się pęcherzy na skórze. To dzięki zawartych w nich substancjach, które wykazują działanie, podobne do atropiny. Dodatkowo znajduje się w nich krochmal, który chroni skórę przed podrażnieniami.

Komentarze