Szkodliwość oleju słonecznikowego

 


Naukowcy odkryli, że smażenie na oleju słonecznikowym i kukurydzianym może być niebezpieczne dla zdrowia. Według ostatnich wyników badań podczas podgrzewania uwalniają się szkodliwe dla mózgu i rakotwórcze substancje. Jedynym pewnym i zgodnym sposobem wśród naukowców jest używanie do smażenia oliwy z oliwek, oleju kokosowego, lub masła.

Znajdziemy w nim prawdziwe bogactwo kwasów wielonienasyconych, z naciskiem na omega-6 i omega-3. Jest jednak jeden istotny mankament. Olej słonecznikowy ma bardzo niekorzystną dla zdrowia proporcję kwasów omega-3 do 6.

Prawidłowy i dobry dla serca stosunek wielonienasyconych kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 1:2-5. Tymczasem olej słonecznikowy ma znikomą zawartość kwasów omega-3 (0,5 proc.) i bardzo wysoką omega-6 (blisko 56 proc.). Proporcja jest więc nie tylko odwrócona, ale też nierówna, co ma szereg konsekwencji zdrowotnych.

Mimo, że olej słonecznikowy zawiera witaminę E, beta karoten, lecytynę, fitosterole oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-3, dzięki czemu korzystnie wpływa na nasze zdrowie jest nie polecany do spożycia. Również w/w olej pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, spowalnia procesy starzenia się skóry, obniża poziom złego cholesterolu, chroni przed chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Kupując olej słonecznikowy, warto zdecydować się na ten nierafinowany, czyli tłoczony na zimno. W przeciwieństwie do oleju rafinowanego nie jest poddawany działaniu wysokiej temperatury w procesie tłoczenia, dzięki czemu zachowuje więcej substancji odżywczych, charakterystyczny ciemnożółty kolor, intensywny zapach i bardziej wyrazisty smak.

Olej słonecznikowy jest produktem, którego najlepiej po prostu unikać. Jako wadą jest nie tylko bardzo wysoka zawartość podatnych na utlenianie kwasów tłuszczowych z rodziny omega 6, których spożywamy za dużo względem kwasów omega 3, ale także obecność trans kwasów tłuszczowych będących produktami procesu rafinacji. Całkowicie niedopuszczalne jest również smażenie z zastosowaniem tego oleju.

Do obróbki termicznej lepiej nadają się:

  • oliwa z oliwek,
  • smalec,
  • masło klarowane,
  • olej kokosowy.

Komentarze