Babka zwyczajna i lancetowata

 


Babka zwyczajna jak i lancetowata to rośliny wieloletnie należą do rodzin babkowatych. Rośliny te różnią się przede wszystkim wyglądem liści  (babka zwyczajna ma liście okrągłe, babka lancetowata  – podłużne). Babka zwyczajna zawiera także mniej garbników oraz ma słabsze działanie wykrztuśne. Babka jest jedną z najpopularniejszych roślin na Ziemi jej liście zebrane są w różyczkę, zaś brunatne (babka lancetowata) lub białawe (babka zwyczajna) kwiaty w kłos na długiej sztywnej łodydze.

Babka lancetowata kwitnie w maju i czerwcu, a babka zwyczajna od czerwca do jesieni. Oba gatunki występują pospolicie na polach, miedzach, pastwiskach, przy drogach, nad brzegami wód. 
Surowcem zielarskim są liście zbierane w czasie kwitnienia. Zrywa się je wraz z ogonkami tuż przy ziemi i następnie suszy. 

Z 1-2 łyżek liści, zalanych 2 szklankami wrzątku, sporządza się napar, który pije się po 1/2 szklanki 2-4 razy dziennie jako lek pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, osłaniający w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, u dzieci - jako łagodny środek wykrztuśny oraz przy nieżytach pęcherza moczowego. 

Babka zalecana jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych (przede wszystkim przy kaszlu), nieżytach żołądka, dwunastnicy i jelit (np. przy biegunce). Babka łagodzi infekcje dróg moczowych i pęcherza, a także hamuje krwawienia wewnętrzne. 

Komentarze