Gry wideo zwiększają inteligencję dzieci


Naukowcy ze Szwecji zbadali, jak nawyki ekranowe dzieci w USA korelują z rozwojem ich zdolności poznawczych w czasie. Okazało się, że dzieci, które spędzały ponadprzeciętny czas grając w gry wideo, zwiększyły swoją inteligencję bardziej niż przeciętnie, podczas gdy oglądanie telewizji lub mediów społecznościowych nie miało ani pozytywnego, ani negatywnego wpływu. Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami. Jak to wpływa na ich zdrowie i czy ma to pozytywny czy negatywny wpływ na ich zdolności poznawcze, jest przedmiotem gorących dyskusji.

W badaniu wzięło udział ponad 9000 chłopców i dziewcząt w USA. W wieku dziewięciu lub dziesięciu lat dzieci wykonały szereg testów psychologicznych, aby ocenić ich ogólne zdolności poznawcze (inteligencję). Dzieci i ich rodzice zostali również zapytani o to, ile czasu spędzają na oglądaniu telewizji i filmów, graniu w gry wideo i angażowaniu się w media społecznościowe.

Nieco ponad 5000 dzieci poddano obserwacji po dwóch latach, po czym poproszono je o powtórzenie testów psychologicznych. Umożliwiło to naukowcom zbadanie, w jaki sposób wyniki dzieci w testach różniły się od jednej sesji testowej do drugiej, oraz kontrolowanie różnic indywidualnych w pierwszym teście. Kontrolowali również różnice genetyczne, które mogą wpływać na inteligencję oraz różnice, które mogą być związane z wykształceniem i dochodami rodziców.

Dzieci spędzały średnio 2,5 godziny dziennie oglądając telewizję, pół godziny w mediach społecznościowych i godzinę grając w gry wideo. Wyniki pokazały, że ci, którzy grali więcej gier niż średnia, zwiększyli swoją inteligencję między dwoma pomiarami o około 2,5 punktu IQ więcej niż średnia. Wyniki są również zgodne z ostatnimi badaniami pokazującymi, że inteligencja nie jest stałą, ale jakością, na którą mają wpływ czynniki środowiskowe.

Komentarze