Plastry i tabletki zastąpią zastrzyki

Naukowcy opracowują alternatywną metodę dostarczania leków, która ma być przyjazna dla człowieka - plastry i tabletki zamiast zastrzyków. Tabletki zrobotyzowane mogą pewnego dnia stanowić alternatywę dla konwencjonalnych zastrzyków. Ta sztuka konceptualna wyobraża różne projekty, w jaki sposób można skonstruować futurystyczne, mechaniczne pigułki. Naukowcy opracowują nowe, bezbolesne sposoby dostarczania leków. 

Jednym z nich jest robotyczna pigułka. Innym jest plaster z lekiem noszony na skórze. Oba są wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Ale pewnego dnia te innowacje mogą sprawić, że dostarczanie leków będzie bardziej przyjazne dla pacjenta.

Nowa robotyczna pigułka pochodzi z laboratorium w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Posiada maleńką, sprężynową mikroigłę o długości tylko około 3 milimetrów (jedna dziesiąta cala). Po połknięciu pigułka wstrzykuje lek bezpośrednio przez ścianę żołądka.

W przeciwieństwie do normalnego zastrzyku, to ukłucie igłą nie powinno boleć, mówi Giovanni Traverso. Jest lekarzem i inżynierem biomedycznym, który specjalizuje się w jelitach. Pomógł również opracować robo-pigułkę w MIT. Żołądki mogą wykryć pewne odczucia, takie jak głęboki ból wrzodu żołądka. Albo dyskomfort związany z uczuciem wzdęcia. Ale te odczucia są „bardziej związane z receptorami rozciągania”, wyjaśnia Traverso. W żołądku brakuje receptorów do wykrywania ostrych bólów, takich jak zastrzyk.

Zaprojektowanie pigułki, która mogłaby niezawodnie nakłuć ścianę żołądka, było trochę trudne. Po połknięciu małe, ale ciężkie urządzenie osadza się na dnie żołądka. Aby nakłuć ścianę żołądka pod nią, pigułka musi wylądować wstrzykiwaczem do dołu. Aby tak się stało, zespół MIT pożyczył pomysł od żółwia lamparciego.

Nowe robo-pigułki z powodzeniem dostarczają również insulinę świniom miniaturowym. Wiele osób z cukrzycą musi kilka razy dziennie wstrzykiwać sobie ten hormon. Normalnie insulina nie może być połykana w postaci pigułki, ponieważ rozpadłaby się w żołądku. Robo-pigułka rozwiązuje ten problem, dostarczając insulinę bezpośrednio do ściany żołądka.


Komentarze