Naukowcy opracowują alternatywną metodę dostarczania leków, która ma być przyjazna dla człowieka - plastry i tabletki zamiast zastrzyków. Tabletki zrobotyzowane mogą pewnego dnia stanowić alternatywę dla konwencjonalnych zastrzyków. Ta sztuka konceptualna wyobraża różne projekty, w jaki sposób można skonstruować futurystyczne, mechaniczne pigułki. Naukowcy opracowują nowe, bezbolesne sposoby dostarczania leków.
Jednym z nich jest robotyczna pigułka. Innym jest plaster z lekiem noszony na skórze. Oba są wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Ale pewnego dnia te innowacje mogą sprawić, że dostarczanie leków będzie bardziej przyjazne dla pacjenta.
Nowa robotyczna pigułka pochodzi z laboratorium w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Posiada maleńką, sprężynową mikroigłę o długości tylko około 3 milimetrów (jedna dziesiąta cala). Po połknięciu pigułka wstrzykuje lek bezpośrednio przez ścianę żołądka.W przeciwieństwie do normalnego zastrzyku, to ukłucie igłą nie powinno boleć, mówi Giovanni Traverso. Jest lekarzem i inżynierem biomedycznym, który specjalizuje się w jelitach. Pomógł również opracować robo-pigułkę w MIT. Żołądki mogą wykryć pewne odczucia, takie jak głęboki ból wrzodu żołądka. Albo dyskomfort związany z uczuciem wzdęcia. Ale te odczucia są „bardziej związane z receptorami rozciągania”, wyjaśnia Traverso. W żołądku brakuje receptorów do wykrywania ostrych bólów, takich jak zastrzyk.
Komentarze
Prześlij komentarz