Flora jelitowa do walki z depresją

Flora jelitowa
Flora jelitowa do walki z depresją

Flora jelitowa odgrywa ważną rolę w zdrowiu – w tym w zdrowiu psychicznym. Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że probiotyki mogą wspierać działanie leków przeciwdepresyjnych i łagodzić depresję. 
Z wcześniejszych badań wiadomo, że pacjenci z depresją wykazują ponadprzeciętną częstość występowania problemów jelitowych i trawiennych. 

Jeśli flora jelitowa osób z depresją zostanie wszczepiona myszom hodowanym w sterylnych warunkach – to znaczy bez flory jelitowej – wtedy zwierzęta rozwijają również zachowania podobne do depresji.

Na przykład są mniej energiczne i wykazują mniejsze zainteresowanie otoczeniem niż ich rówieśnicy. Naukowcy podejrzewają zatem, że skład społeczności bakteryjnej w jelitach odgrywa ważną rolę w objawach depresji.

W swoim nowym badaniu naukowcy badali wpływ probiotyków na pacjentów z depresją. Wszyscy uczestnicy byli hospitalizowani w Uniwersyteckiej Klinice Psychiatrycznej w Bazylei (UPK) i otrzymywali probiotyk (21 osób) lub placebo (26 osób) przez 31 dni, oprócz leków przeciwdepresyjnych. Ani uczestnicy, ani personel badawczy nie wiedzieli, jakie preparaty przyjmowali badani przez cały okres badania.

Naukowcy przeprowadzili serię testów na uczestnikach bezpośrednio przed leczeniem, pod koniec 31 dni i ponownie cztery tygodnie później. Kolejna analiza wykazała, że ​​chociaż objawy depresji zmniejszyły się u wszystkich uczestników dzięki ogólnemu leczeniu przeciwdepresyjnemu, to w grupie probiotyków nastąpiła większa poprawa niż w grupie placebo. Ponadto zmienił się, przynajmniej przejściowo, skład ich flory jelitowej.

Komentarze