Zamiokulkas - Pielęgnacja i uprawa - Zamioculcas


Zamiokulkas to odporna na zaniedbania i niekorzystne warunki roślina, która pochodzi z afrykańskich terenów, gdzie panuje suchy, podrównikowy klimat. Bardzo dobrze znosi okresy suszy dzięki gromadzeniu wody w grubych i mięsistych liściach oraz podziemnych bulwach. Wśród popularnych odmian można wyróżnić zamiokulkas zamiolistny, zamiokulkas czarny – raven, który ma czarne ubarwienie oraz zamiokulkas zenzi będący miniaturową odmianą o zwartym pokroju. Zamiokulkas zalicza się do roślin, które oczyszczają powietrze poprzez produkcję dużej ilości tlenu i wchłanianie CO2. Roślina lubi ciepło i posiada dużą tolerancję na suszę.

Wyróżnia się bardzo dużą odpornością na szkodniki oraz niedostatek wody i światła. Chcąc pozwolić roślinie na swobodny wzrost, musisz zwrócić uwagę m.in. na stanowisko, doniczkę i ziemię zamiokulkasa. Do uprawy najlepsze będzie podłoże przepuszczalne, żyzne, lekko kwaśne, próchnicze, zdrenowane. Roślina najlepiej czuje się w donicach kamionkowych i płaskich, które pozwalają na swobodne rozrastanie się podziemnych kłączy.

Warto pamiętać:
- Zbyt mocne oświetlenie może powodować pojawianie się brązowych plam na liściach.
- Zamiokulkas nie lubi silnych przeciągów, na które reaguje zrzucaniem listków.
- Zamiokulkas wygina się w stronę oświetlenia i aby zapobiec opadaniu łodyg, dobrze jest co jakiś czas obrócić doniczkę, aby naświetlenie rośliny było równomierne.
- Optymalna temperatura dla tego gatunku to 20-30 st.
- W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie. 
- Zakurzone liście można przemywać wilgotną szmatką.

Przesadzanie zamiokulkasa

Najlepiej robić to wczesną wiosną lub późną jesienią. Zamiokulkas to roślina, która lubi mieć ściśnięte korzenie. Z czasem będzie potrzebować przesadzenia do większej doniczki. Młode osobniki powinno się przesadzać mniej więcej co rok, w celu zapewnienia im komfortowego rozrostu. Starszym, dojrzałym zamiokulkasom warto zmienić donicę po około 2 lub 3 latach. Kupując nowy pojemnik dla rośliny, należy wybrać taki, który będzie tylko nieco większy od dotychczasowego.

Trzeba pamiętać, że kłącza zamiokulkasa są kruche i delikatne, a więc podczas przesadzania należy być ostrożnym, aby ich nie uszkodzić. Roślinę należy wyciągnąć ze starej doniczki, delikatnie usunąć z korzeni i bulw pozostałości ziemi, a następnie włożyć do nowej doniczki. Bryłę korzeniową trzeba dokładnie przysypać ziemią tak, aby liście znajdowały się na wierzchu. Duże zamiokulkasy można przywiązać do tyczki, aby się nadmiernie nie rozkładały.

Rozmnażanie zamiokulkasa

Rozmnażanie zamiokulkasa można przeprowadzić na dwa sposoby:
- przez podział kłącza 
- lub z sadzonek liściowych. 

Najlepiej dokonać tego w trakcie przesadzania rośliny.

Skutecznym sposobem jak rozmnożyć zamiokulkasa, jest ukorzenienie zdrowej łodygi z głównego pędu. Powinna ona mieć co najmniej kilka liści i być wolna od szkodników i chorób. Należy ją uciąć zaraz przy ziemi, a następnie poczekać aż rana po cięciu uschnie. Dopiero wtedy można włożyć ją do wody - korzenie powinny pojawić się po miesiącu albo dwóch. 

WAŻNE: Jeżeli łodyga zacznie gnić w wodzie, to należy jej końcówkę odciąć i powtórzyć cały proces. Wodę trzeba wymieniać sadzonce najlepiej raz w tygodniu.

Jak rozmnażać zamiokulkasa z liścia?
Należy wybrać zdrowy i dorodny liść - nie powinien on mieć żadnych uszkodzeń ani oznak choroby. Nie może także żółknąć. Liść należy urwać z ogonkiem, który umieszcza się w wodzie albo bezpośrednio w ziemi.


Komentarze